
1 / 2
1/4 Sq. Dr. 6 point chrome SAE Socket 7/16

SAE, ¼” drive, 6 Point, Standard Length, Chrome Hand Sockets. A six-point socket is designed to contact the head of a fastener well away from the corners so contact is made on the thickest part of the fastener. the edges of a socket are angled back a few degrees to allow the socket to slide easily over a fastener.
| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 22mm |
| Type: | 6 Point Socket |
| Output Size: | 7/16" |
| Opening: | 6pt |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 15.5mm |
| D2 Size: | 14.3mm |
| H Size: | 9.3mm |
| L Size: | 22mm |

$5.94
1/4 Sq. Dr. 6 point chrome SAE Socket 7/16—
$5.94
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

SAE, ¼” drive, 6 Point, Standard Length, Chrome Hand Sockets. A six-point socket is designed to contact the head of a fastener well away from the corners so contact is made on the thickest part of the fastener. the edges of a socket are angled back a few degrees to allow the socket to slide easily over a fastener.
| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 22mm |
| Type: | 6 Point Socket |
| Output Size: | 7/16" |
| Opening: | 6pt |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 15.5mm |
| D2 Size: | 14.3mm |
| H Size: | 9.3mm |
| L Size: | 22mm |




















